Alles op alles zetten om 35 bomen in Tramstraat te behouden

23 September 2026

Alles op alles zetten om 35 bomen in Tramstraat te behouden

Groen Brugge vraagt het stadsbestuur om alle mogelijkheden te onderzoeken om de geplande kap van 35 bomen in de Matmeers en Tramstraat in Assebroek te vermijden. Raadslid Raf Reuse brengt het dossier op de gemeenteraad. Volgens Groen is onvoldoende aangetoond dat de bomen noodzakelijk moeten verdwijnen voor de geplande riolerings-, nuts- en wegenwerken.

Onvoldoende onderzocht

Stad Brugge plant een grondige heraanleg van de Matmeers en Tramstraat, met onder meer een gescheiden rioleringsstelsel, nieuwe nutsleidingen, wegenis en infiltratievoorzieningen. Daarvoor zouden 35 bestaande bomen worden gekapt.

Groen Brugge betwist niet dat de verouderde riolering moet worden vernieuwd, maar vindt dat eerst grondig moet worden onderzocht of de werken kunnen worden uitgevoerd met behoud van zoveel mogelijk bomen.

Fractieleider Raf Reuse wijst erop dat het huidige dossier daarvoor onvoldoende duidelijkheid biedt. Essentiële uitvoeringsplannen en duidelijke dwarsprofielen ontbreken. Daardoor is moeilijk te beoordelen waar de riolering en nutsleidingen precies komen, hoe diep die worden aangelegd en waarom daarvoor alle betrokken bomen zouden moeten verdwijnen.

Ook ontbreekt een volwaardige Bomen Effect Analyse. Alternatieven, zoals een aangepast tracé voor leidingen en riolering of andere uitvoeringstechnieken waarbij de wortelzones zoveel mogelijk worden ontzien, zijn onvoldoende onderzocht.

“Het uitgangspunt moet zijn dat we volwassen bomen behouden waar dat technisch mogelijk is. Daarom vragen we de stad om eerst alle alternatieven ernstig te onderzoeken”, zegt Raf

Ook buurt en natuurvereniging vragen alternatieven

De geplande kap zorgt ook voor protest in de buurt. 53 bewoners ondertekenden een petitie en samen met vzw Bescherm Bomen en Natuur werd beroep aangetekend tegen de vergunning.

De vzw vraagt eveneens dat alternatieven voor de volledige bomenkap grondig worden onderzocht. Ze wijst erop dat volwassen bomen vandaag al zorgen voor schaduw, verkoeling, wateropvang en leefgebied. Nieuwe aanplant kan die functies niet onmiddellijk vervangen.

“Nieuwe bomen aanplanten is belangrijk, maar dat is geen volwaardig alternatief voor bestaande, volwassen bomen die vaak te snel worden opgegeven. Eerst moet duidelijk zijn dat er echt geen haalbaar alternatief was”, besluit Raf Reuse.