Correcte cijfers nodig over houtverbranding: “Zonder inzicht geen beleid”
26 Maart 2026
Groen-gemeenteraadslid Eva Vanhoorne vraagt dat Brugge beter zicht krijgt op houtverbranding en de impact op de luchtkwaliteit. Volgens haar baseert het huidige beleid zich op Vlaamse cijfers die - zoals recent bleek - niet correct zijn. Ze benadrukt dat dit geen debat is over het verbieden van houtkachels, maar over verantwoordelijkheid nemen: correcte informatie verzamelen en inwoners beter ondersteunen bij betaalbare en duurzame verwarmingskeuzes.
Tijdens de gemeenteraad zal Eva Vanhoorne het gebrek aan lokale gegevens over houtverbranding in Brugge aankaarten. Uit een eerder antwoord op een schriftelijke vraag bleek dat de stad geen eigen cijfers heeft en zich baseert op Vlaamse modellen.
Intussen werd duidelijk dat die Vlaamse modellen de realiteit niet correct weergeven. Volgens de officiële Vlaamse rapportering daalde de uitstoot door houtkachels in 2022 met 16% maar volgens metingen op het terrein (reële concentraties) steeg de vervuiling in datzelfde jaar juist met meer dan 44%, onder meer door een sterke toename van houtstook tijdens de energiecrisis. Door die incorrecte modellen, blijft de overheid blind varen op onrealistische data — met potentieel zware gevolgen voor de volksgezondheid.
“Als de cijfers waarop we beleid baseren niet kloppen, kunnen we ook geen doordachte keuzes maken,” stelt Eva.
Ze benadrukt dat het debat niet gaat over mensen met een houtkachel met de vinger te wijzen. “Tijdens de energiecrisis zijn veel gezinnen uit noodzaak overgeschakeld op houtverbranding. Dat is begrijpelijk. Net daarom is het belangrijk dat we als stad weten wat er speelt en hoe we inwoners beter kunnen ondersteunen.”
Groen vraagt om houtverbranding mee te onderzoeken in lopende studies, bijvoorbeeld via de woningmarktstudie, en om bijkomende gegevens te verzamelen via het Energiehuis en renovatietrajecten.
Daarnaast pleit Eva Vanhoorne voor een breder beleid rond betaalbaar en duurzaam verwarmen. In andere steden bestaan al vervangpremies voor oude toestellen of gerichte sensibilisering bij slechte luchtkwaliteit. Ook modernisering en controle van houtinstallaties kan de uitstoot verminderen.
“Luchtkwaliteit gaat over gezondheid en levenskwaliteit. Maar zonder correcte cijfers kunnen we geen verantwoordelijkheid nemen,” besluit Eva Vanhoorne. “Wie beleid ernstig neemt, begint met weten waar de problemen zitten — en hoe we mensen kunnen helpen.”
Eva Vanhoorne,
Gemeenteraadslid